5 vendet me emrat me te gjate ne bote

1.TaumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahuShkruar shkurt : Taumatawhakatangihangakoauau
otamateapokaiwhenuakitanatahu (57 shkronja) ; Taumata (7 shkronja) .
Vendndodhja : North Island , Zelanda e re ; Gjuha : Māori 
Perkthimi : "Samiti ku Tamatea , njeriu me gjunj te medhenj , ngjitesi i maleve , gelltitesi i tokes qe udhetoi perreth , luajti flautin e hundes me te dashurit e tij" Shenim : E listuar e para tek Guinness World Records si emri me i gjate i nje vendi i njohur zyrtarisht2.Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch

 

Shkruar shkurt : Llanfair PG ; Llanfairpwll ; Llanfairpwllgwyngyll . Vendndodhja Anglesey , Uells , UK .
Perkthimi i vendit :

Kisha e Shën Marisë në një gropë të bardhë afër vorbullës së shndritshme të kishës së Shën Tysiloit me një kuvertë të kuqe
3.Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

Shkruar shkurt : Lake Chaubunagungamaug / Webster Lake.
Vendndodhja eshte ne nje liqen ne Webster, Massachusetts , USA
Perdorin gjuhen e Nipmuc qe perkthehet (Vend peshkimi ne kufi - Vend takimi neutral)

Besohet te jete emri me i gjate tek ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.4.Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein 


Vendndodhja : nje fshat ne veri-perendim te Afrikes se Jugut . Gjuha : Afrikane 
Perkthimi : Dy buaj te goditur per vdekje nga nje shatervan me nje trup 5.Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä


Vendndodhja : Lapland , Finland 
Gjuha :Finlandeze 
Perkthimi : Etimologji e panjohur , ndoshta pa sens !
Shenim : Emri me i gjate i nje vendi (pa shkeputje) ne Finlande , dhe i dyti ne Europe !© VeD

Comments

Popular Posts